V kůži atopika…

Krásný den,

Už z názvu vám musí být jasné na jaké téma se dnes zaměřím. Z instagramu už asi víte, že já atopik jsem a nedávno se tohle onemocnění kůže začalo projevovat i u Matyáška. A co to vlastně atopický ekzém vůbec je?

Je to onemocnění kůže, které člověka provází celým životem, střídají se u něj období klidu, kdy o něm člověk pomalu ani neví a naopak dokáže pěkně znepříjemnit život. Já jsem jím trpěla jako mimino, máma mi vyprávěla, že jsem měla ložiska popraskané, suché a svědivé kůže pod kolínky, na loktech a obličeji. Na základní škole jsem už ale o nějákém ekzému něměla ani tucha, vlastně jsem ani nevěděla, co to atopický ekzém je. Situace se začala měnit na střední škole, nevím jestli to bylo bouřícími se hormony nebo tím, že jsme si se spolužačkama(kosmetičkama) byli schopné napatlat na ksichty téměř cokoliv. Každopádně pan ekzém se ozval v pravou chvíli, ve čtvrťáku před maturákem a navybral si lepší místo než obličej. Po vyzkoušení několika kožních doktorů se stal zázrak a dobrá víla mi seslala mojí nynější dermatoložku, která mi musela předepsat kortikoidy, aby jsme ekzém dostali pod kontrolu. Po cca týdnu nebylo po ekzému pomalu ani vidu, kortikoidovou mast jsme mohli pomalu vysadit a nahradit pouze promazávací mastí, která mi zabírá dodnes.

Každý atopik je ale defakto originál, každému pomáhá a zabírá něco /trochu/ jiného a každý si musí vychytat co mu vlastně vyhovuje. Mě se ekzém projeví pouze kolem úst a tak mám většinou s rtěnkama utrum. Už mám ale vypozorováno, co mi dělá a naopak nedělá dobře. Strava je hodně důležitá. Mě třeba nedělají dobře citrusy, ale ráno bez horké vody s citrónem nevynechám a příjde mi, že mi tento rituál spíše pomáhá. Jakmile se ale vrhnu na pomeranč a neskončím u jednoho, jsem pak druhý den ráno jasná. A paradoxem pro mě je i pivo, jakmile si dám určitý druh piva (a stačí mi to jedno :), začnou mě brnět tváře a svědit ústa a zase konec. Dalším vlivem je stres, nebo počasí, s ekzémem jsou spojené i alegrie. Já třeba nesnesu prach nebo určité pyly.

Mám tedy opravdu “radost” že si malý vzal od maminky do vínku právě atopický ekzém. Mohu jen doufat, že bude mít takové štěstí jako já a nebude ho pociťovat ve větší míře, protože bohužel tento “černý petr” dokáže pořádně potrápit.

A kdo maže, ten jede 🙂 My s Maťou požíváme: Já jsem si moc oblíbila značky Uriage a Bioderma (řady pro atopiky) a jakmile začnu šupinatět, sahám právě po této kosmetice. Nikdy neopouštím dům bez nějákého balzámu na rty a nejlepší zkušenost máme právě s Uriage nebo Bioderma. Matýsek ten může doporučit: na mytí koupací olej Uriage, na promazávání mu ale více vyhovuje Linola.

Zatím jsme u malýho nemuseli nasazovat žádnou lékařsky předepsanou mast ani jiné léky a doufáme, že to v takové fázi i zůstane 🙂

 

Napsat komentář